Zásady sečení travnatých ploch

Klimatická změna má významné dopady na lidská sídla. Ve spolupráci s odborníky hledáme řešení, jak se vypořádat s celým spektrem negativních dopadů jako jsou například urbanizace, tepelné ostrovy, povodně, projevy sucha nebo ztráta biodiverzity. Významnou roli mají různorodá adaptační opatření, která napomáhají zvyšovat kvalitu života občanů města. Mezi nezbytná opatření v oblasti životního prostředí patří zadržování srážkové vody v území či vysazování stromů ve městě, ale také přizpůsobení sekání trávy a zeleně současným podmínkám.

Komise životního prostředí a Rada města schválila následující zásady sečení travnatých ploch ve městě Břeclavi

Tyto zásady jsou zaměřeny na udržitelné, ekologické a funkční hospodaření s travnatými plochami ve městě. K údržbě travnatých ploch se přistupuje individuálně, vzhledem k rozdílnému využití, s ohledem na biodiverzitu a potřeby obyvatel při zohlednění dosavadních zkušeností a místních klimatických podmínek.

1. Sekání trávy je nezbytným krokem v péči o trávník. Výška sečení souvisí s typem trávníků a způsobem využití (parky, sportoviště, okolí polních cest, apod.). Obecně platí pravidlo, že by se měla posekat maximálně jedna třetina stébel trávy. Při seči nesmějí být poškozeny odnožovací části rostlin. V závislosti na kategorii intenzivní třídy údržby a vlivu podmínek, které mají vliv na intenzitu růstu a délku vegetačního období, se travnaté plochy sečou minimálně dvakrát ročně.

2. Sečení probíhá velkokapacitními stroji, které jsou v období intenzivního růstu trávy nastaveny na standardní výšku sečení 5-7 cm. Jedná se zpravidla o první a druhou seč.

3. Rozměrově malé plochy trávníků u budov, chodníků, komunikací, mobiliáře, veřejného osvětlení, kolem stromů apod., jsou sečeny ručními sekačkami. Výška sečení je upravována podle aktuálních potřeb a možností. Při obsekávání stromů je prioritou nepoškodit kmen dřevin i za cenu toho, že u kmene zůstane několik neposečených stébel.

4. S nástupem suššího  letního období bude výška strojů zvýšena na 8-9 cm a podle konkrétních podmínek i více. V omezené potřebě bude sečení probíhat i během letního období s ohledem na potřebu potlačovat šíření a vysemeňování hluboce kořenících plevelů.

5. Během suchých období v létě neprovádíme pravidelné plošné sečení travnaté plochy na požadovanou výšku, ale necháme ji růst bez seče do té doby, než sucho a vedra pominou a začne se ochlazovat nebo pršet.

6. V zájmu hospodaření s vodou a živinami bude na vybraných lokalitách v letním období preferován systém sečení trávy bez sběru (mulčování je technika, při které se posečená tráva nechává na trávníku, aby se rozložila a přirozeně hnojila půdu. To může pomoci udržet trávník zdravý a zelený, aniž by se musela používat hnojiva. Mulčování také pomáhá udržovat vlhkost). Při jarní seči těchto lokalit bude ale travní hmota sesbírána a odvezena, aby se předešlo nadměrnému obohacení živinami, které podporuje růst plevelných druhů.

7. Na extenzivních travnatých plochách sečených ramenem nedochází ke sběru posečené travní hmoty, travní mulč se ponechává ležet na místě.

8. V některých částech města probíhá částečné sečení travnatých ploch, kdy část je posečena a část je ponechána jako kvetoucí louka (mozaikové sečení).

9. U travnatých ploch v rámci hřbitovní veřejné zeleně je kladený zvýšený důraz na estetickou stránku a tedy intenzivnější sečení s odvozem travní hmoty. Tam. kde je to možné, jsou využívány závlahové systémy. Pro závlahu nelze používat pitnou vodu.

10. U travnatých ploch dětských hřišť a sportovišť je sečení prováděno s vyšší intenzitou a s  odvozem travní hmoty.

11. Pravidelné a intenzivní sečení bude probíhat především podél chodníku na šířku 50 - 100 cm.

12. Nebude reflektováno na požadavky na intenzivní sečení trávy v místech, kde je možné zachovat přírodní nebo přírodě blízká společenstva. Zejména se jedná o porosty přírodního charakteru, polní a lesní cesty, meze a proluky v krajině, silniční zeleň, okolí garáží, průmyslových objektů apod. Přechodně se může rovněž jednat o okolí stromů, dopravního značení, veřejného osvětlení apod.

13. Po dosečení bude probíhat obvykle úklid chodníků a komunikací. Tento úklid však nelze pravidelně zabezpečit v lokalitách s vyšší intenzitou sečení, při náhlých změnách počasí a jiných nenadálých událostech. Negativní dopady (např. nebezpečí ucpání kanalizačních vpustí) však musejí být vždy minimalizovány.

14. Neposbíraná, případně neposekaná tráva nebude považována za technologickou chybu a v tomto smyslu bude - s ohledem na převažující zájem na ochraně životního prostředí - reagováno na případné podněty od občanů.

15. Nerovnosti, hrboly nebo prohlubně, znesnadňující strojní sečení travních porostů, mohou mít v ojedinělých případech za následek lokální poškození kořenového systému travních porostů.

16. Veřejná prostranství, která nejsou v majetku města, budou sečena podle individuálních dohod s majiteli jednotlivých pozemků.

17. Monitoring podnebních parametrů: průběžně probíhá monitoring vybraných meteodat (teplota, vlhkost, apod.) lokálními meteostanicemi a samostatnými měřícími prvky.

18. Časový rozvrh sečení:

- Ranní a podvečerní hodiny - aby nedocházelo k přehřívání trávy a půdy. Musejí být rovněž respektovány pracovní podmínky lidské i technické. při vyšších teplotách by se sekat nemělo a může to mít za následek sečení v ranní a odpolední směně.

- Vyhnout se vlhkosti - Neseče se obvykle za deště nebo bezprostředně po něm, aby se předešlo poškození trávy a půdy.

19. Transparentnost - Na internetových stránkách Technických služeb (www.tsbreclav.cz) budou v období sečení travnatých porostů uveřejněny orientační plány sečení travnatých ploch. Sečení probíhá cyklicky po jednotlivých funkčních plochách a podle intenzitní třídy údržby, přičemž s ohledem na množství travní hmoty, klimatické podmínky a kapacitní možnosti lidské i technické nelze předem stanovit tempo postupujících prací do té míry, aby bylo možné předem stanovit přesný termín sečení v dané lokalitě. Dále mohou být termíny pokosů limitovány plánovanými sportovními i kulturně společenskými akcemi.

Ve vybraných lokalitách budou probíhat pokusné výsevy travních porostů, zejména regionálního osiva, travnatobylinných porostů, apod. Tyto porosty budou označeny a budou mít specifický režim údržby.

20. Udržitelnost, hospodaření

 - Minimalizace nákladů - Extenzivní sečení a přirozené květnaté plochy snižují dlouhodobé náklady na údržbu.

- Využití biomasy - Posekaná tráva se zpracovává na městských kompostárnách. Vyprodukovaný kompost je mimo jiné využívaný k distribuci občanům města, na hnojení veřejné zeleně apod.

- Zadržování vody - Ponechat vyšší trávu na svazích a sušších plochách pro lepší vsakování a snižování odpařování.

- Adaptace na klimatické změny.