V České republice roste množství baterií, které jsou odevzdány k recyklaci. Je potěšující, že postupně přibývá lidí, kteří baterie třídí, čímž umožňují, že budou zrecyklovány a získané kovonosné suroviny z nich, nám budou opět sloužit k užitku. Než se tak stane, čeká baterie dlouhá cesta.
Vše začíná tím, že použité baterie odnesete na sběrné místo. Baterie z nich sváží společnost ECOBAT na třídící linku do Kladna. Zde jsou baterie pečlivě roztříděny podle typu a chemického složení. Z třídící linky jsou baterie rozváženy do specializovaných firem na recyklaci a zpracování kovů.
Pro zpracování běžných tužkových baterií se v zásadě používají dvě cesty: pyrometalurgické nebo mechanické a chemické zpracování.
Při pyrometalurgickém zpracování dochází k hutnickému zpracování v obloukové peci za vysokých teplot bez předchozí mechanické úpravy. Získá se při něm:
- slitina železa, manganu a niklu - pro výrobu antikorozní oceli (např. pro chirurgické nástroje nebo kuchyňské dřezy)
- oxid zinečnatý - ten má využití pro výrobu zinku a dále pro povrchovou úpravu kovů (pozinkované popelnice)
- manganový silikát - využívá se v manganovém průmyslu (pro zlepšení mechanických vlastností ke zušlechťování konstrukční oceli)
Při mechanickém a chemickém zpracování dochází nejprve k drcení a separaci kovů, plastu a papíru a poté k loužení získané jemnozrnné černé hmoty. Následně se černá hmota zpracovává metalurgicky na zinek či oxid zinečnatý a manganovou strusku. Železné kovy a kovový zinek se také dále zpracovávají metalurgicky.
Díky recyklačním procesům získáváme z jedné tuny tužkových baterií zhruba 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu, 15 kg niklu a mědi. Z dalších typů baterií pak i olovo, kadmium, kobalt a stříbro.
Recyklujeme, aby nám baterie mohly znovu sloužit.