Třídění odpadu je "in" už několik let. Snad každý zná žlutou, zelenou a modrou popelnici, resp. kontejner na plasty, sklo a papír. Třídit lze ale i jiné materiály, třeba kovy, bioodpad nebo baterie. A právě baterie byly donedávna opomíjené. Časy se však mění a rok od roku se zvyšuje množství lidí, kteří baterie odnášejí na sběrná místa. Podle statistik neziskové společnosti ECOBAT, která se u nás stará právě o recyklaci baterií, ročně vytřídíme zhruba 45 procent baterií, které se dostanou do oběhu.
Pokud baterie skončí v běžné popelnici, putují na skládku nebo do spalovny. V obou případech se z nich uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které pak znečišťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.
Díky recyklací získaným druhotným surovinám šetříme nerostné zdroje a nemusíme životní prostředí zatěžovat další těžbou.
Ze 100 kilogramů baterií lze získat 65 kilogramů surovin. Z tužkových baterií se získává recyklací ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny následně najdou své využití například ve stavebnictví, dále při výrobě popelnic, okapů, ale i kosmetiky, šperků nebo hudebních nástrojů.
Věděli jste, že recyklací 10 kg baterií získáme takové množství zinku, jaké je potřeba k výrobě mosazi pro jeden saxofon?
V Břeclavi můžete použité baterie odevzdávat:
- ve sběrném dvoře
- ve všech obchodech, kde se baterie prodávají
- ve školách, které jsou zapojeny do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět
- na Městském úřadě