Veřejná zeleň06.03.2025 13:45

Břeclav bude bojovat s pajasanem žláznatým

Pajasan žláznatý je velmi rychle rostoucí dřevina, která vytlačuje okolní vegetaci. Pyl pajasanu je alergenní, při kontaktu s rostlinou vznikají na citlivější pokožce záněty. Celá rostlina, zejména semena a kůra, je pro člověka slabě jedovatá. Pajasan je schopný klíčit ve štěrbinách u zdí, schodů i v okapech. Poškozuje tak domy a kořeny nadzvedává chodníky. Proto do boje proti agresivní dřevině vyrazí i Břeclav.

Obvyklé způsoby kácení jsou u pajasanu neúčinné, protože vyniká velmi vysokou schopností regenerace. Na poškození reaguje intenzivním růstem mladých výhonků. Je tedy nezbytné použít herbicid. Vyzývá k tomu i Jihomoravský krajský úřad, který v závěru minulého roku vydal opatření, jímž upravuje postupy likvidace této invazivní dřeviny. Navazuje přitom na současnou evropskou i národní legislativu.

Jak se v opatření konstatuje, nejúčinnější jsou metody cílené aplikace herbicidu přímo do kmene, tj. injektáž v případě dospělých stromů nebo částečné loupání kůry s následnou aplikací herbicidu u mladých jedinců. Po aplikaci herbicidu je potřeba ponechat stromy postupně odumřít. Kácet se mohou  teprve odumřelé stromy.

Krajským pokynem se budou při likvidaci pajasanů v Břeclavi řídit i Technické služby Břeclav, kterým úkol zbavit město invazní dřeviny připadl. Ve městě bude třeba kromě plošných porostů odstranit také jedince různého vzrůstu. V centru města jde minimálně o dva vzrostlé exempláře - strom na sídlišti J. Palacha nebo strom na ulici 17.listopadu u mostu J. Fučíka, kde je rychlé řešení nutné zejména proto, že semena jsou roznášena proudem řeky Dyje.

Aplikace herbicidu a následné odumírání rostliny je jediným účinným postupem, který se využívá i v chráněných krajinných oblastech. Mimo jiné jej využívají i ochránci přírody v CHKO Pálava. "Musí nám pomoci chemie, ale velmi pečlivě aplikovaná. Nejúčinnější metodou, jak pajasany trvale odstranit, je vstřik herbicidu do navrtaných otvorů v kmeni a skácení stromu až poté, co odumře jeho nadzemní i podzemní část. U malých stromů doporučujeme herbicidem potřít částečně oloupané kmínky, semenáčky zase lze do zesílení kořene jednoduše vytrhávat. Ukázalo se, že bez využití herbicidu je boj s pajasanem předem prohraný," potvrdil Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Rostou pajasany i ve vašem okolí? Informujte nás o tom prostřednictvím emailu infots@tsbreclav.cz a pomozte zamezit šíření této invazní rostliny.

Další články

Plán sečení na týden od 14. do 17.4.2025
10. 4. 2025
14. dubna začne letošní seč na sídlišti Dukelských hrdinů, pokračovat bude u vodojemu a následně na ulici Slovácká...
Číst více →
Plánované činnosti v měsíci dubnu
31. 3. 2025
- zahájení sečení trávy- ořez keřů a stromů- odplevelení záhonů, příprava k jarní výsadbě- příprava techniky na zálivku stromů, keřů a instalace vaků ...
Číst více →
Problematika sečení travnatých ploch
20. 3. 2025
Problematika sečení travnatých porostů vzbuzuje každoročně spoustu emocí. Z analýzy podnětů občanů k sečení trávy z uplynulých let plyne, že občané si...
Číst více →
Společné sázení stromů
19. 3. 2025
Na konci listopadu loňského roku si pracovníci Technických služeb přizvali k sázení stromů pomocníky z řad školáků ze Základní školy Kupkova, aby pomo...
Číst více →